SİZLERDEN GELEN SORULAR ÜZERİNE BİLGİLENDİRME

Merhabalar., Eğer bu sitede geziniyor ve şuan bu yazıyı okuyorsanız muhtamel olarak siz de dizi ve sinema projelerinde farklı karekterlere hayat veren bir çok ünlü isim gibi tanınan bir oyuncu olmak istiyorsunuz. Cuci Talent olarak sizlerden gelen sorulara ışık tutmak için farklı başlıklar altında cevap vermek istedik.

HERKES OYUNCU OLABİLİR Mİ?

Evet herkes oyuncu olabilir fakat bu, kesinlikle olabileceğiniz anlamına gelmesin. Burada anlatmak istediğimiz yeteneği ve azimle çalışan herkesin oyuncu olabilme şansının olduğudur. Bizlere gelen bir çok aynı soruya istinaden bu konuya açıklık getirmek istedik.
Çoğu zaman  çok kısa boyluyum, güzel değilim, yüzümdeki yanık izi engel mi veya eğitimim var ama sertifikam yok gibi sorular gelmekte. Bu gibi soruların cevabı olarak belirtmeliyiz ki fiziki unsurların hiç biri oyuncu olmaya engel değildir ve ekranlarda gördüğünüz en yakışıklı erkek veya en çekici kadın oyuncu kadar oyuncu olma şansınız vardır.
Çünkü bilinmelidir ki oyuncu olmanın görünümle pek bir ilgisi yoktur. Fiziki görünümler sadece aranılan karekterin uyumluluğu için tercihi bir seçimdir.Bu da zaten çoğu zaman senaryoya bağlı kalmak suretiyle yapımcı,yönetmen veya cast direktörlerinin kişisel tercihine bağlıdır.

OYUNCU ADAYLARINA ARANILAN ÖZELLİKLER NEDİR? 

Öncelikle sahip olunması gereken şeyin yetenek ve oyuncu olmak isteyen kişinin hayata bakış açısı olduğunu bilmemiz gerekmektedir.
Her şeye en baştan başlamak isteyen bir adayın bu yönde yetenekli olması onu rakiplerinden daha farklı kılacak ve var olan yeteneğinin yetersiz kalan yönleri öncelik olmakla beraber gelişimi için bir plan çizilmesi daha mümkün olacaktır. Tabi ki iyi bir oyuncu olabilmek için sadece yetenekli olmak yeterli değildir. Karşınıza çıkabilecek durum ve olaylarda o konuya nasıl yaklaştığınızda çok önemlidir. Konuyu bir örnek verecek olursak, örneğin hayal gücü yüksek kişilerin daha fazla fikir üretebildiği ve daha hızlı gelişim gösterdiği bizlerin gözlemlediği bir durumdur. Olaylara tek bir pencereden değil, geniş bir çerçeveden bakmak engellerin daha çabuk aşılmasına yardımcı olacaktır. 

OYUNCU OLMAK İÇİN EĞİTİM ALMAK GEREKLİMİ? 

Oyunculuk dediğimizde akıllara gelen ilk şey rol yapmaktır fakat burda bilinen yanlış bir şey var ki oyunculuk ve taklit yapabilmek çok farklı şeylerdir. Genellikle beğenerek izlediğimiz isimlerin sözlerini veya hit olmuş replikleri benzer bir şekilde yaptığımızda 'senden iyi oyuncu olur', 'kesin bir ajansa git seni havada kaparlar' gibi övgüler duyarız. Aslında bilinmesi gereken bir gerçektir ki varolan bir repliği taklit etmek oyunculuk değildir. Oyuncunun işi bir karekteri kendi tarzı ve uslübu ile en baştan yaratmak ve o kimliğe bürünmektir.Sözkonusu bu durum malesef zannedildiği kadar kolay bir durum değildir.
Aksine çok büyük birikimler ve deneyim gerektirir.Bu nedenle oyuncu olmak isteyenlerin kendilerini geliştirebilmeleri için ilk etapta ve hatta ilerleyen süreçlerde bile eğitim almaları kaçınılmazdır.

OYUNCULUK EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER ?

 Oyunculuk eğitiminin belli bir süresi yoktur dersek kesinlikle yalan olmaz. Oyunculuğun günümüzde popüler bir sektör olduğunu ve her geçen gün yetekli isimlerin bu sektöre dahil olduğunu düşünürsek rol alabilmenin de kolay olmadığını kabul etmemiz gerekir. Oyunculuğu bir meslek ve kariyer anlamında düşünüyorsanız uzun seneler tam donanımlı bir oyuncu olabilmeniz zordur.Bu nedenle profesyonel bir destek almalısınız. Bu süre için bizim önerimiz 2 yıldır fakat durum ve şartlar el vermiyor ise ilk etapta hızlandırılmış oyunculuk kursları yardımcı oyunculuk için ihtiyacınız olan donanımın teknik kısmını karşılayabilir.

CUCİ TALENT OYUNCULUK KURSU VERİYOR MU ?

 cuci Talent olarak bir oyuncu gelişim programımız var fakat bu programa sadece belirli sayıda bir katılım alıyoruz. Bu nedenle de programa dahil edeceğimiz adayları karşılıklı görüşme yaparak belirlemek durumundayız. Cuci Talent Akademinin amacı gelişime açık yetenekleri belirleyip geliştirerek, onları Cuci Talent oyuncu kadrosu içerisinde sektöre kazandırmaktır.Bu nedenle vermiş olduğumuz eğitimler genel oyunculuk eğitimi yanı sıra kişiye odaklı olarak adayımızın eksik yönlerini tespit ederek o yönlerini geliştirme odaklıdır. Cuci Talent Akademi birebir ve grup eğitimleri olarak 2 farklı eğitim programı oluşturmaktadır. Bu eğitimlerde hedefimiz adayı kendi kadromuza oyuncu olarak kazanabilmek olduğundan grup eğitimlerimizdeki kursiyer sayımız da adayımıza daha fazla vakit ayırabilmek ve daha iyi tanıyabilmek amaçlı 4 kişi ile sınırlıdır.Sınıf ortamından uzak tamamen bir ekip çalışması havasında geçen programlarımız için detaylı bilgiyi bizlerle iletişim kurarak alabilirsiniz.

CAST AJANSI MI , MENAJERLİK Mİ ?

 Bu soru bir çok meslektaşımızın cevap vermekten kaçındığı bir sorudur fakat bize gelen bu yöndeki sorulara istinaden kısaca bilgi vermek istedik. Ajans kavramı sektörde oyuncunun bağlı olarak çalıştığı ve faliyetlerini yürüten kurumların genel adıdır. Gerek menajerlik olsun gerekse figürasyon ajansı olsun her ikisi de yapımcı,yönetmen,cast direktörleri ve oyuncu arasında ki iletişim ağını kurar. Ajans adı altında bu yönde çok güzel ve başarılı bir şekilde faaliyet gösteren kurumlar bulunmaktadır. Menajerlik şirketlerini ajans kavramından ayıran faktörlere gelecek olursak, bu şahıs ve şirketler daha sınırlı sayıda , daha profesyonel ve gelişime açık bir oyuncu kadrosu ile tamamen kariyere odaklı bir yol haritası çizerek ilerlemeyi tercih ederler. Burada bilinmesi gereken bir husus vardır. Hiç bir menajer tek başına oyuncuyu zirveye taşıyamaz. Menajer ve oyuncu ilişkisi bu noktada en büyük etkendir. İyi bir menajer oyuncusunu iyi tanımalıdır,onun eksik yönlerini tespit ederek gelişimi için planlamalar 
yapmalıdır. İşte bu noktada asıl sorumluluk oyuncuya düşmekte ve bu yönde çalışmalarda bulunmalıdır. Menajerler çalışmalarını yaparken oyuncunun zayıf ve güçlü yönlerini çok iyi tespit etmelidirler. Çünkü kariyer odaklı yapılan bu çalışma da oyuncunun doğru zamanda doğru projede bulunması çok önemlidir. Yer alınan bir proje oyuncunun kariyerinin zirveye taşıyabileceği gibi yanlış bir karekter seçimi veya yanlış bir proje tercihi tüm planlamaları alt üstte edebilir. Bu nedenle menajerlik sistemine bağlı yapılan çalışmalar da oyuncunun da menajerinin de sabırlı ve bilinçli olması gerekmektedir. 

KAYIT SÜRECİ

 Dijital platformlar üzerinden kayıt yaptırma talebi ile çok fazla karşılaşıyoruz ve bu nedenle sizlere buradan bu sürecin işleyişi hakkında bilgi vermek istedik. Gerek sosyal medya gerekse web sitemiz üzerinden hergün onlarca başvuru gerçekleşmektedir ve bu başvurular içerisinden aradığımız kriterler doğrultusunda gerek gördüğümüz başvuru sahiplerini görüşme için davet ediyoruz. Fakat bu davetlerin bir çoğu vaktinin olmamasını,mesafesini veya kendinin yeterliliğini öne sürerek kaydının yapılmasını talep etmektedir. Öncelikle bilmenizi istediğimiz nokta Cuci Talent hiç bir oyuncusunu kişisel olarak tanımadan ve mesleki yeterliliğini değerlendirmeden kayıt almamaktadır. Menajerlik ve ajans olarak her iki seviyede de oyuncu adaylarını karşılıklı değerlendirip , yeterlilik gördüğümüz durumlarda kayıt işlemlerini gerçekleştiriyoruz.

KAYIT ÜCRETLERİ NE KADAR ?

  Ajans seviyesinde yapılan başvuruların en başında gelen soru kayıt ücretleri oluyor.Bu konuda kısaca şöyle diyebiliriz biz CUCİ Talent olarak çalışmak istediğimiz oyuncu adaylarından fotoğraf çekimi, dosya masrafı vs.. adı altında hiç bir ücret talep etmemekteyiz.

Whatsapp